Stephen Dorrell MP

Title underline
StephenDorrell MP

Rt Hon Stephen Dorrell MP elected as the first Conservative Member of Parliament for Loughborough since 1945 in the General Election in May 1979. Between May 1979 and June 1983 he was the youngest Member of the House of Commons.  He held a number of Ministerial positions between 1983 and 1994. He was appointed Secretary of State for National Heritage from July 1994 until July 1995 and Secretary of State for Health from July 1995 to March 1997.

In 1997, he won the new seat of Charnwood and subsequently served as Shadow Secretary of State for Education and Employment. In June 1998, he left the Shadow Cabinet to return to the backbenches. In 2007, Stephen was appointed by the Rt Hon. David Cameron MP as Co-Chair of the Public Services Improvement Group, to look at the ways to improve the services provided by health care, social care, education and social housing.

divider divider
Payment-by-Outcome in Welfare to Work
Lauren M. Cumming
Publication: February 2011
divider